BUJ

BUJ (Bieži uzdotie jautājumi)

1. Vai utis spēj lekt un lidot?

1. Uts  ir neliels 2-3 mm garš  balti pelēks parazīts. Tā nelido, tomēr,  pateicoties 6 kājām,  uts  ļoti ātri pārvietojas galvas matainajā daļā,  radot nepatīkamas sajūtas cilvēkam, kura matos tā atrodas, īpaši bērniem vecumā no 3 līdz 11 gadiem. Galvas utīm ir ass snuķītis,   ar kura palīdzību tās sūc asinis no galvas ādas, tajā pašā laikā izdalot  šķidrumu, kas rada stipru niezi.Utis var savairoties tikai nonākot  tiešā kontaktā ar galvas ādu.

2. Vai cilvēkiem ar tīriem matiem var būt utis?

2. Galvas utu savairošanās nav saistīta ar personīgo higiēnu. Pedikuloze var skart jebkuru cilvēku.Bērniem utis ir sastopamas biežāk, jo viņi vairāk  kontaktējas ar citiem bērniem un mainās ar savām mantām un apģērbu.Tas ir iemesls,kāpēc  pedikuloze sākas tieši bērnudārzos un skolās.

Utīm nav svarīgi,  vai mati ir gari vai īsi, tīri vai netīri.

3.Vai utis var izdzīvot vidē ārpus cilvēka matiem?

3. Uts dzīves ilgums ir īss. Tā dzīvo vidēji 30 dienas uz galvas ādas un 2 – 3 dienas,  atrodoties citā vidē. Galvas utu mātīte dzīves laikā var izdēt  līdz 300 uts oliņu jeb gnīdu (arī tās izdzīvo līdz 30 dienām). Gnīdas tiek piestiprinātas pie galvas ādas ar līmei līdzīgu vielu,  un paiet 7 – 10 dienas,  līdz tās izšķiļas. Tad pateicoties Tavām asinīm,  tās kļūst par pieaugušām utīm .

Tātad asinis no mūsu galvas ādas ir uts dzīvības spēks.Ārpus  cilvēka galvas ādas utis spēj izdzīvot  48 – 72 h.

4. Kā rīkoties, ja skolā ir utu invāzija?

4. Pirms uzsākt lietot jebkādus pretutu līdzekļus, pārbaudiet bērna matus un pārliecinieties , vai tajos ir vai nav utis. Mati jāpārbauda arī pārējiem ģimenes locekļiem. Ja Jūsu bērnam utis nav, ieteicams profilaktiskos nolūkos lietot LiceOut izsmidzināmo līdzekli vai LiceOut veidojošo matu želeju aizsardzībai pret galvas utīm. Gadījumā, ja utis pamanāt, ieteicams lietot LiceOut komplektu galvas utu un gnīdu iznīcināšanai.

Konstatējot bērnam utis ,sazinieties ar skolu vai bērnudārzu.

5. Kā izvairīties no galvas utīm?

5. Katru dienu izķemmējiet bērna matus ar  LiceOut ķemmi ,lai pārliecinātos vai tajos nav utis. Tāpat ieteicams pārbaudīt matus arī citiem ģimenes locekļiem.

Lūk, daži ieteikumi kā pasargāt savu bērnu no utīm:

• nevajadzētu dalīties ar personīgajām mantām (ķemmēm,cepurēm,lakatiem,spilveniem,dvieļiem u.c.)
  • savākt vienkopus (sapīt, sasiet) garus matus
  • dezinficēt gultasveļu, drēbes un citus koplietošanas piederumus ievietojot tos slēgtā maisā, un pēc 3 dienām izmazgāt 60 grādu temperatūrā.

6. Vai utīm var izveidoties rezistence (pierašana) uz pretutu līdzekļiem?

6. Utis un gnīdas mēdz apstrādāt (iznīcināt) ar līdzekļiem , kam ir neirotoksiska iedarbība.Taču daudzos gadījumos utis veido rezistenci (pierašanu) pret šīm vielām.

Citi iespējamie iemesli pretutu līdzekļu neefktivitātei:

• pretutu līdzekļu lietošana bez iemesla (matos nav konstatētas utis);
  • pretutu līdzekļu izskalošana no matiem pirms to iedarbības laika beigām;
  • apkārtējās vides, apģērba, koplietošanas priekšmetu dezinfekcijas trūkums;
  • neatkārtota attīrīšanas procedūra  pēc 7 dienām( ja tas ir nepieciešams).

LiceOut produkti nesatur toksiskus pesticīdus un saudzīgi iedarbojas uz bērna galvas ādu.To mehāniskā pretutu darbība garantē,ka utis nespēs izstrādāt rezistenci pret līdzekli.